Zioła, witaminy, minerały -czyli bliżej natury

rokitnik_1028811images

Wszyscy wiemy, że zioła zawsze były, są i będą naturalnymi substancjami, które wspaniale wspierają nasze zdrowie. Zwłaszcza w okresie zimy, gdy nasz organizm potrzebuje szczególnej ochrony oraz większej uwagi.

W tradycyjnej chińskiej medycynie, podobnie jak w innych naturalnych systemach medycznych, od zawsze przywiązywało się ogromną uwagę do ziół. Przez wieki napisano opasłe tomy poświęcone temu jak , kiedy i w jakich ilościach zażywać zioła i trochę szkoda, że dziś ta wiedza nie jest tak popularna jak kiedyś.  Niemniej jednak, pragnę ją odrobinę przybliżyć prezentując pierwszy z cyklu artykułów poświeconych tej tematyce.

Zajmiemy się tu opisaniem najważniejszych tylko aspektów związanych z zażywaniem ziół, zarówno chińskich jak i tych, używanych w Europie oraz wśród Indian północnoamerykańskich. Oprócz opisu, zastosowania zamieszczę także podstawowe informacje dotyczące przeciwwskazań przy zażywaniu środków farmakologicznych, co myślę przyda się także.

Na pierwszy ogień pójdzie dziś:  rokitnik, czyli hippophae rhamnoides (błyszczący koń), który należy do tzw. rodziny oliwnikowatych. Wydaje się, że grecy byli odkrywcami wspaniałych właściwości leczniczych tej niezwykłej rośliny. Pierwsze opisy dotyczące rokitnika pojawiają się w tekstach medycznych Dioscoridesa i Teofrasta już około 350 r. p.n.e. Mnóstwo uwagi poświęca tej roślinie tybetański tekst z VIII w n.e. zatytułowany “Sibu Yidian”. Chińczycy także wpisali rokitnika do kanonu fitoterapii; nazwa w pinyin brzmi: Sha Ji. W opisie zastosowania znajdujemy wskazówki mówiące o rozgrzewających właściwościach jest to tonik dla płuc i śledziony, wspomaga krążenie krwi, łagodzi kaszel. Z moich studiów na Sri Lance pamiętam, że Ayurveda  także podkreśla znakomite lecznicze właściwości rokitnika. Wydaje się, że niemalże cały świat na przestrzeni wieków zachwycał się niezwykłymi właściwościami tej rośliny a zatem i my nie powinniśmy przejść nad nią do porządku dziennego tylko przyjrzeć się jej znacznie uważniej.

 

 

Rokitnik to bogactwo składników odżywczych, wśród których znajdują się między innymi:

  • 42 flawonoidy: kwercetyna, rutyna, mirycetyna, izoramnetyna, kempferol,
  • 18 aminokwasów
  • 39 karotenoidów: w tym beat-karoten, luteina, likopen oraz zeaksantyna,
  • 22 kwasy tłuszczowe: w tym Omega 3, Omega 6, Omega 7, Omega 9,
  • 20 makro i mikro elementów: wapń, fosfor, magnez, żelazo, chrom, mangan, lit, bor, miedź, kobalt, potas,
  • 17 witamin: między innymi witaminy z grupy B, witamina C, E i prowitamina A (beta-karoten),
  • Serotonina – tzw. hormon szczęścia; bardzo ważny neuroprzekaźnik
  • SOD, czyli dysmutaza ponadtlenkowa (jeden z najsilniejszych przeciwutleniaczy)

 

Rokitnik jest używany w Chinach przez ponad tysiąc lat do usprawniania trawienia, krążenia, łagodzenia kaszlu oraz przewlekłych stanów bólowych.  W Rosji natomiast, używany do leczenia oparzeń, egzemy, schorzeń  autoimmunologicznych jak na przykład Lupus, oraz łuszczycy. W Mongolii, liście i gałązki rokitnika używa się do leczenia schorzeń związanych z stanem zapalnym okrężnicy czy też stanów zapalnych jelit.

 

Podsumowanie

 

Rokitnik przejawia działanie wzmacniające w terapiach antybiotykowych i chemioterapiach, wszechstronne działanie wzmacniające układ pokarmowy, usprawnia wzrok, dotlenia mózg, zwalcza stany zapalne w organizmie, poprawia stan skóry i włosów, reguluje poziom cholesterolu, przyspiesza regeneracje wątroby. Liście rokitnika działają przeciwdrgawkowo, przeciwzapalnie, przeciw utleniająco. Ekstrakt z soku rokitnika działa przeciwdepresyjnie, wzmacnia odporność, podnosi poziom energii, hamuje procesy starzenia skóry i błon komórkowych oraz reguluje poziom cukru. Susz z owoców działa przeciwzapalnie, łagodzi objawy alergii i astmy, zmniejsza ryzyko wystąpienia cukrzycy i chorób sercowo-naczyniowych oraz jest bardzo polecany w schorzeniach oczu. Często też zaleca się zażywanie oleju z miąższu owoców, który poprawia syntezę kolagenu, działa przeciwzapalnie w układzie pokarmowym, wykazuje silne działanie wspomagające leczenie owrzodzenia żołądka,  jest polecany w zaparciach, miażdżycy, nadciśnieniu, suchości oczu, chroni i regeneruje wątrobę, stosuje się równie do trudno gojących się ran i blizn.

 

Widzimy więc, że nie ma przesady w stwierdzeniu, że rokitnik to prawdziwy skarb wśród darów natury. Jego bardzo wszechstronne działanie jest niezwykłe i sprawia, że zażywanie tego zioła pod różnymi postaciami uzupełnia i usprawnia nasze zdrowie. Nie na darmo jest to specyfik stosowany przez tysiące lat od dalekich Chin po rejon Morza Śródziemnego.

 

Pozdrawiam życząc zdrówka.

Adam Przygoda

 

 

 

Advertisement

Leave a Comment

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s