Profilaktyka zdrowia – amionokwasy

Profilaktyka zdrowia – amionokwasy

L-Arginina

L-arginina jest potrzebna do syntezy tlenku azotu ( NO ), który z kolei jest niezbędny do prawidłowego działania tętnic. Ponad to, tlenek azotu powoduje rozkurcze mięśni gładkich naczyń, a co za tym idzie, spadek ciśnienia tętniczego oraz zmniejszenie ryzyka zawału serca. Kolejnym atutem tlenku azotu jest zwiększenie efektywności wysiłku, szczególnie istotny aspekt  gdy mówimy o sportach siłowych, oraz zwiększenie poziomu wydzielania hormonów.  NO  bierze udział w procesie odpornościowym organizmu oraz pełni istotną rolę w komunikacji makrofagów i komórek śródbłonka.

Tlenek azotu jest jedną z najmniejszych cząsteczek występujących w ludzkim organizmie. Istotnym faktem jest to, że miejsce syntezy tlenku azotu warunkuje jego wpływ. W tętnicach NO utrzymuje wysoki przepływ krwi, co jest jednym z istotnych czynników zapewniających ich gładkość.  Tlenek azotu wpływa także na ich elastyczność.  Synteza w jelitach poprawiaich pracę oraz zapobiega zaprciom. Innym istotnych działaniem NO jest jego wspomaganie przepływu powietrza w płucach (poprzez zwiększanie jakości tętnic). W przypadku układu nerwowego natomiast, zmiejsza odczuwanie bólu oraz stymuluje pracę mózgu usprawniając pamięć. Pamiętać należy także, że tlenek azotu rozszerzając tętnice, zapewnia prawidłowe dotlenienie całego organizmu.

Podsumowiując można powiedzieć, że tlenek azotu charakteryzuje się następującymi działaniami w obrębie naczyń krwionośnych:

– działania rozkurczowe,

– jest inhibitorem (czynnikiem hamującym) agregacji płytek krwi,

– zminiejsza przyczepność płytek krwi do ścian naczyń krwionośnych,

– działa hamująco na patologiczne zmiany ścian naczyń krwionośnych,

– aktywuje układ fibrynolityczny,

– poprawia przepustowość i elastyczność tętnic,

Działanie cząsteczki tlenku azotu na układ nerwowo-naczyniowy zostało odkryte i uhonorowane    nagrodą Nobla w 1998 roku.

Zaburzenia metbolizmu tlenku azotu powodują zatem powstawanie wielu schorzeń, między innymi są istotnym czynnikiem zmian miażdżycowych oraz nadciśnienia tętniczego. Jest on więc bardzo ważnym elementem w profilaktyce i leczeniu chorób układu krążenia.

Działanie L-argininy

L-arginina to aminokwas endogenny; czyli taki, ktory jest wytwarzany przez nasz organizm, niemniej jednak może też być dostarczany z codzienną dietą. W związku z tym, niekiedy możemy spotkac się z terminem „względnie egzogenny”, który to termin podkreśla, iż L-arginine zarówno wytwarza nasz organizm jak i jest ona dostraczna z dietą.

Jak juz wcześniej wspomniałem jest ona potrzebna do syntezy tlenku azotu, który jest głównym czynnikiem odpowiedzialnym za rozszerzanie naczyń krwionośnych, dzięki czemu stosuje się ją w profilektyce i leczeniu schorzeń układu sercowo-naczyniowego.

L-arginina naturlanie występuje w organizmie człowieka w histonach, czyli w białkach komórek rozrodczych oraz białkach jąder komórkowych. Dostarczamy ją także  do naszego organizmu spożywając jogurty, twaróg, wołowinę, wieprzowinę, łososia, tuńczyka, halibuta, zboża, mąki czy słonecznik.  W dzisiejszych czasach nie zalecam jednakże polegania wyłącznie na dostarczaniu L-argininy z pożywienia, żyjemy w „syntetycznych” czasach i niestety dodatkowa suplementacja jest dzis koniecznością.

Synteza argininy odbywa się w cyklu mocznikowym, gdzie w początkowej fazie amoniak wchodząc w reakcję z O2 i dwiema cząsteczkami ATP, tworzy karbamoilofosforan. Jest to reakcja wystepująca oczywiście w mitochondriach, katalizowana przez syntezę karbamoilofosforanową. W proesie tym jedna cząsteczka ATP jest katalizowana do ADP i nieorganicznego fosforanu, a druga cząsteczka zamiena się w ADP i przekazuje resztę fosforanową produktowi reakcji, czyli karbamoilofosforanu.  Ujmując w skrócie; następnie dochodzi do kondensacji cytruliny z aparaginianem i przy udziale syntetazy arginionobursztynianowej powstaje związek o nazwie argininobursztynian; ten pod wpływem liazy argininobursztynowej ulega rozkładowi na argininę i fumaran. Następnie hydroliza argininy, pod wpływem arginazy uwalnia mocznik i odtwarza ornitynę. Uwolniona ornityna wchodzi w reakcję z kolejną cząsteczką karbamilofosforanu i tak cały cykla ulega powtórzeniu.

 

Zastosowanie

L-arginina bierze udziął w zwiększaniu elastyczności błon komórkowych oraz ilości substancji odżywczych we krwi. Biorąc udział w syntezie tlenku azotuwpływa na proces profilaktyki i leczenia chorób układu sercowo-naczyniowego, także miażdżycy. Przyspiesza regenerację organizmu po wysiłku fizycznym, wspomaga także zwiększanie masy mięśniowej oraz spalanie tkanki tłuszczowej. Odnotowano także zjawisko zwiększania wydzielania GH – hormonu wzrostu, który to właśnie powoduje przyrost masy mięśniowej u osoby dorosłej oraz wspomaga funkcje immunologiczne, przyspiesza gojenie się ran oraz wspomaga pracę nerek.

Niezwykle istotnym czynnikiem L-arganiny jest funkcja antyoksydacyjna, czyli przeciwutleniająca, która wspomaga szereg porządanych procesów w ludzkim organizmie. Należy zauważyć także, iż arganina wykazuje cechy uwrażliwjające komórki na działanie insuliny, podobnie jak witamina K2-MK7, co ma ogromne znaczenie dla osób chorych na cukrzycę.

Kolejną zaletą argininy jest funkcja wpływająca na zwiekszenie erekcji oraz stymulowanie spermatogenezy. To właśnie tlenek azotu syntezowany z arganiny jest jednym z najważniejszych neuroprzekaźników funkcji seksualnych człowieka.

L-arginina wpływając pozytywnie na tętnice, usprawnia działanie i regenerecję wielu narządów w organizmie człowieka; między innymi wspomagąc zapobieganie zawałom serca, wpływa na lepsze działanie wątroby, która w przypadku niedoborów argininy, spowalnia funkcje filtra oczyszczającego krew; w takim wypadku powinniśmy byc uwrażliwieni na następujące objawy: ciemny kolor oczu, świąd skóry i nieprzyjemny zapach.

Możemy też znaleźć pozytywne opinie naukowców odnośnie pozytywnego wpływu argininy na leczenie jaskry. Jak wiadomo, w przypadku tej choroby, mamy do czynienia ze wzrostem ciśnienia wewnatrz oka, gdzie kanaliki odprowadzające płyn gałkowy, zaczynają się kurczyć, co powoduje automatyczny wzrost ciśnienia. Niestety nie odczuwa się tego obkurczu kanalików; najcześciej też nie towarzyszy mu żadne uczucie bólu, nie jesteśmy więc w stanie stwierdzić, że powstał problem. Narastające ciśnienie jednakże, negatywnie oddziaływuje na  tętnice siatkówki. Jedyny początkowy objaw powstającego schorzenia uwidacznia sie w postaci tzw. zawężonego pola widzenia. Leczenie tego stanu zapalnego, jak również zapobieganie, można wspomagać przez spożywanie zwiększonej ilości witaminy C, jako substancji neutralizującej stany zapalne oraz dodatkową suplementację L-argininy, która syntezując tlenek azotu do odpowiedniej ilości sprawi, że naczynia krwionośne oraz w tym przypadku kanaliki, które odprowadzają płyn wewnątrzgałkowy, zaczną funkcjonować poprawnie, gdy stan zapalny i obkurcz zniknie.

W podobny sposób, L-arginina, oddziaływując  na właściwe funkcjonowanie tętnic, wpływa też na nerki, gdzie prawidłowe funkcjonowanie mikrotętniczek jako filtra różnych substancji jest niezwykle istotne.

Niestety, w przypadku L-argininy,  jak również  w wielu innych procesach zachodzących w ludzkim organizmie, zdolność jej wytwarzania maleje z wiekiem co wydatnie zwiększa konieczność dodatkowej suplementacji. Ponad to, gdy argininy brakuje zostaje zahamowany proces syntezy tlenku azotu, oczym pisałem wyżej, i zamiast niego powstaje anionorodnik ponadtlenkowy, który wchodząc w reakcję z tlenkiem azotu już istniejacym w organizmie, stymuluje wzrost wolnych rodników, które jak wiemy, są czynnikiem powstawania niepożądanych procesów utleniających oraz stanów zapalnych. Można zatem wysnuć wniosek, że brak L-argininy nie tylko ogranicza syntezę tlenku azotu ale wręcz go neutralizuje.

W efekcie takiego działania światło naczyń krwionośnych ulega zminejszeniu a wolne rodniki, powodując uszkodzenie śródbłonka naczyń krwionośnych, inicjują procesy zapalne, co z kolei prowadzi do powstawania blaszki miażdżycowej.

Widzimy wiec, że niezwykle ważna jest odpowiednia suplementacja L-argininą; także  jako zapobieganie miażdżycy, nadciśnienia, choroby wieńcowej, ale również jako czynnik wspomagania naturalnych procesów fizjologicznych.

Pozdrawiam,

Adam Przygoda

Advertisement

Leave a Comment

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s