Terapie nowotworowe – ważne informacje

Stosowanie askorbinianu sodu (czyli odpowiedniego rodzaju witaminy C w przypadku wlewów dożylnych), czyli kwasu askorbinowego zbuforowanego sodem, budzi wiele kontrowersji. Nie da się jednak ukryć faktu, że od wielu już lat takie ośrodki medyczne jak na przykład Klinika Riordana w USA (a nie tylko oni przecież!) stosuja tę terapię w różnych formach z ogromnym powodzeniem!

Niestety, jak to zazwyczaj bywa, pojawiło się kilku naciagaczy i oszustów, nazywajac rzeczy po imieniu, wypaczajacych kompletnie tę metodę leczenia, podajac albo za mało askorbinianu sodu, nieprzestrzegajac podstawowych zasad bezpieczeństwa lub też podajac kwas askorbinowy czego absolutnie nie wolno robić!

Zdecydowałem się zatem napisać kilka artykułów przybliżajac tę metodę leczenia tak, by osoby chcace z niej skorzystać, choć ogólnie wiedziały na czym polega oraz jakie badania należy wykonać PRZED przystapieniem do terapii.

Dziś o badaniach wstępnych. Przed zgłoszeniem się poważnie podchodzacej do leczenia kliniki, należy wykonać następujace badania oraz zgromadzić informacje:

  1. Absolutnie koniecznie należy wykonać pomiar enzymu G6PD – dehydrogenaza glukozo-6-fosforanowa (opis poniżej).
  2. Należy zbadać poziom elektrolitów.
  3. CBC – badanie morfologii krwi.
  4. Kompletna analiza moczu(urianalisys).
  5. Czy dana osoba chorowała na nefropatie (chorobę nerek).
  6. Kompletna historia choroby właczajac wszelkie informacje dotyczace rodzaju nowotworu, raporty patologiczne, ewentualne raporty dotyczace soecjalnych procedur (jezeli takie byly kiedykolwiek zalecane przez lekarza).
  7. Informacje o markerach nowotworowych, CT, MRI, PET, prześwietlenia lub wszelkie inne badania obrazowe.

Jednym slowem im więcej informacji dolaczymy, tym lepiej będzie lekarzowi poprawnie przygotować właściwa terapię.

UWAGA: 1. Jeżeli w danej klinice NIE żadaja żadnych z powyższych badań lub nie zaproponuja wykonania tych badań u siebie; radzę nie korzystać z “usług” takiej kliniki. Najprawdopodbniej trafiliśmy do bardzo niewłaściwego miejsca i narażamy swoje zdrowie i życie jeżeli zdecydujemy się skorzystać z ich podejrzanych usług. Szczególnie ważnym jest badanie enzymu G6PD!!!

2. Jeżeli zaproponuja nam wlewy dożylne wyłacznie z witaminy C oraz w ilości 10-20mg przez cały okres terapii… dziękujemy grzecznie i wychodzimy; szkoda naszego czasu i pieniędzy. To zdecydowanie za mało, żeby pokonać komórki nowotworowe (oczywiście piszę tu w dużym uproszczeniu). Dawki sa okraślane i dostosowywane do indywidualnych potrzeb pacjenta. Nie można jednak twierdzić, że sama tylko witamina C w dawkach 10-20mg da się uzyskać efekt cytotoksyczny! Niestety sa “kliniki”, które oferuja takie pożal się Boże “terapie” wykorzystujac niewiedzę oraz desperację chorych!

3. Profesjonalne kliniki jak wspomniana Klinika Riordana w zasadzie nie oferuje monoterapi; owszem centrum pozostaje askorbinian sodu ale oprócz tej substancji stosowane sa również inne, nazwijmy je “pommocnicze” w celu uzyskania lepszego efektu terapeutycznego.

Kończac, dwa słowa odnośnie enzymu G6PD, który jest absolutnie konieczny do zbadania PRZED przystapieniem do wlewów dożylnych. G6PD – dehydrogenaza glukozo-6-fosforanowa to enzym, który jest bardzo ważny w przemianie czerwonych krwiwnek (erytrocytów). Badanie wykonuje się z próbki krwi. Enzym ten odgrywa niezwykle istotna role w przemianie glukozy na energię oraz chroni czerwone krwinki przed utlenianiem. Właśnie dlatego jest to kluczowe badanie, które należy bewzględnie wykonać przed przystapieniem do terapii witamina C podawana dożylnie. Raport Kliniki Riordan cytuje przypadek Campbell and Jack (Campbell & Jack 1979) gdzie pacjent zmarł w wyniku nagłego obumierania dużej ilości kórek nowotworowych oraz wystapienia krwotoku. Nie zostało wszkże jednoznacznie stwierdzone czy zaistniało tam także zjawisko hemolizy, czyli rozpadu czerwonych krwinek, niemniej jednak jest to wystarczajaco przekonywujacy przypadek potwierdzajacy konieczność wykonania badania G6PD w celu wykluczenia istnienia niedoborów tego enzymu przed terapia witamina C.

Temat obiecuję kontynuować.

Pozdrawiam

Adam Przygoda

Advertisement

Leave a Comment

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s