Karnozyna – wstęp

Są substancje, które wprawiają w zdumienie swoimi niezwykłymi właściwościami. Jedną z nich jest niewątpliwie karnozyna. W telegraficznym skrócie przedstawiam poniżej zalety spożywania tego naturalnego preparatu, który już od dawna jest używany do poprawy stanu zdrowia.

Każdy chciałby być młodym jak najdłużej. Wiemy, że starzejemy się zarówno chronologicznie jak i biologicznie. Na to pierwsze niewiele możemy poradzić ale na to drugie już da się wpłynąć. Nie każdy też wie, ze różnica pomiędzy jednym i drugim wiekiem może wynosić nawet do 20 lat! Oznacza to, że nie dbając o siebie, możemy starzeć się biologicznie znacznie szybciej niż chronologicznie. Znaną powszechnie prawdą jest to, że stan naszych narządów często odzwierciedla to jak wyglądamy. Żeby zarówno nasz wygląd jak i samopoczucie było jak najkorzystniejsze oraz żeby zmniejszyć negatywne efekty działania czynników zewnętrznych na nasz organizm, warto zrobić cos więcej dla siebie i cieszyć się lepszym zdrowiem jak najdłużej.  W tym właśnie pomoże nam karnozyna.

Od wielu już lat bada sie tą substancję i zainteresowanie nią wzrasta z roku na rok. Oto krótkie zestawienie wspaniałych właściwości karnozyny:

Efekt biologiczny – tzw. anti-aging

 

Karnozyna to substancja naturalna występująca w naszych mięśniach (np. w sercu) oraz w mózgu. Ogromnie ważną właściwością jej jest możliwość wspomagania metabolizmu, wspomagania leczenia cukrzycy, miażdżycy, jak również Alzheimera, Parkinsona, epilepsji, autyzmu, czy też schizofrenii.

Oprócz ww efektów terapeutycznych, karnozyna przejawia bardzo silne właściwości “odmładzające” przez spowalnianie oraz przedłużanie życia “starych i starzejących” się komórek oraz  przemienianie ich w komórki zdrowe, które funkcjonują jak najbardziej prawidłowo. Dodatkowo, znany lekarzom jest efekt odmładzający skórę. Polega on na tym, że komórki podczas procesu regeneracji dzielą się na dwie. Wiąże się to jednak z ograniczoną możliwością tych podziałów. Gdy limit ten zostanie osiągnięty, następuje naturalne stadium starzenia sie komórek. Jednakże w wielu badaniach dotyczących karnozyny udowodniono, że proces ów ulega spowolnieniu gdy takie “starzejące” się komórki umieści się w kulturze wzbogaconej w karnozynę. Następuje wtedy nie tylko “odmłodzenie” komórki “starej” na “młodą”, ale również możliwość dzielenia sie tych komórek ulega zwielokrotnieniu.

Działanie oczyszczające z metali ciężkich (chelatotwórcze)

 

Kolejną wspaniałą właściwością karnozyny jest możliwość chetalowania metali, czyli zdolność łączenia czy też związania z nadmiarem metali w komórkach i naczyniach krwionośnych co umożliwia późniejsze usunięcie z organizmu. W praktyce oznacza to, że mamy do czynienia z następującym korzystnym działaniem:

 • rozszerza zwężone naczynia
 • obniża podwyższone ciśnienie krwi
 • zimniejsza aktywność wolnych rodników
 • zwiększa przyjmowanie tlenu do komórek
 • usuwa toksyczne metale ciężkie z organizmu
 • poprawia pamięć
 • wspomaga zwalczanie stanów bólowych w kończynach
 • zwiększa elastyczność naczyń
 • zwiększa dostawę krwi do serca, mózgu, narządów i kończyn
 • zwiększa aktywność enzymatyczną

 

Do innych właściwości wyróżniających karnozynę należą także:

 

 • prawie 100% skuteczność w przypadkach początkowej katarakty starczej
 • bardzo silne właściwości przeciwutleniające wspomagające przeciwdziałanie stresowi oksydacyjnemu
 • bardzo skutecznie wspomaga leczenie cukrzycy typu 1 jak i typu 2 zmniejszając ryzyko wystąpienia oraz rozwoju powikłań cukrzycowych; chorób serca, naczyniowego udaru mózgu, miażdżycy, uszkodzenia nerek oraz powikłań ocznych
 • zwiększa nawet o 30% siłę i wytrzymałość mięśnia sercowego, co zostało udowodnione licznymi badaniami. Szczególnie dotyczy to: zwiększenia siły skurczu mięśnia sercowego, obniżenie podwyższonego ciśnienia krwi, ochrony przeciwko niedoborowi tlenu (czyli tzw. hipoksji oraz ischemii) w tkankach przy ischemicznej (niedokrwiennej) chorobie serca
 • powoduje bardzo szybką odnowę energii mięśniowej i zwiększenie wytrzymałości zmęczonych mięśni
 • bardzo skutecznie wspomaga leczenie chorób z tzw. kręgu chorób autystycznych; (odsyłam do publikacji dr Michael Chez, nerologa, który opublikował wyniki terapii chorób autystycznych dotyczących autyzmu i syndromu Aspergera, gdzie doktor Chez podaje, że gdy po podaniu karnozyny prawie 1 tysiącu autystycznych dzieci, u  80-90% z nich nastąpiła znaczna poprawa stanu zdrowia już w ciągu pierwszych 8 tygodni od rozpoczęcia terapii!)
 • wspomaga zaburzenia potencji
 • wspomaga działanie układu odpornościowego
 • zapobiega występowaniu wrzodów żołądka
 • wspomaga proces gojenia ran
 • wykazuje ochronne działanie przeciwko wpływom promieniowania (włączając tłumienie objawów syndromu popromiennego)

 

Nie ulega wątpliwości, że rozliczne badanie prowadzone przez dr Michaela Chez,  dr Kucerę i jego zespół oraz innych lekarzy i naukowców doprowadziły do lepszego poznania tej naturalnej substancji tak ważnej dla naszego dobrego zdrowia. Przełomowym odkryciem jest fakt, że karnozyna jest bardzo skutecznym środkiem wspomagającym leczenie autyzmu oraz chorób nowotworowych.

Zapraszam do kontaktu z naszym zespołem w przypadku jakichkolwiek pytań oraz do uczestnictwa w badaniach, które rozpoczynamy.

 

Materiał został przygotowany na podstawie informacji uzyskanych od firmy Starlife oraz dr Kucery, jak również publikacji zawartych w bazie danych Pub Med.

 

 

Życzę zdrowia i zapraszam do współpracy.

Adam Przygoda, ND

 

Bibliografia:

 

 1. Does supplementation with carnosineimprove cardiometabolic health and cognitive function in patients with pre-diabetes and type 2 diabetes? study protocol for a randomised, double-blind, placebo-controlled trial.

Baye E, Menon K, de Courten MP, Earnest A, Cameron J, de Courten B. BMJ Open. 2017 Sep 1;7(9):e017691. doi: 10.1136/bmjopen-2017-017691.

 1. Quenching activity of carnosinederivatives towards reactive carbonyl species: Focus on α-(methylglyoxal) and β-(malondialdehyde) dicarbonyls.

Vistoli G, Colzani M, Mazzolari A, Gilardoni E, Rivaletto C, Carini M, Aldini G. Biochem Biophys Res Commun. 2017 Aug 20. pii: S0006-291X(17)31628-5. doi: 10.1016/j.bbrc.2017.08.069. [Epub ahead of print]

 1. Carnosineattenuates cyclophosphamide-induced bone marrow suppression by reducing oxidative DNA damage.

Deng J, Zhong YF, Wu YP, Luo Z, Sun YM, Wang GE, Kurihara H, Li YF, He RR. Redox Biol. 2017 Aug 4;14:1-6. doi: 10.1016/j.redox.2017.08.003. [Epub ahead of print]

 1. Non-Targeted Metabolomics Analysis of Golden Retriever Muscular Dystrophy-Affected Muscles Reveals Alterations in Arginine and Proline Metabolism, and Elevations in Glutamic and Oleic Acid In Vivo.

Abdullah M, Kornegay JN, Honcoop A, Parry TL, Balog-Alvarez CJ, O’Neal SK, Bain JR, Muehlbauer MJ, Newgard CB, Patterson C, Willis MS. Metabolites. 2017 Jul 29;7(3). pii: E38. doi: 10.3390/metabo7030038.

 1. The effect of 12 weeks carnosinesupplementation on renal functional integrity and oxidative stress in pediatric patients with diabetic nephropathy: a randomized placebo-controlled trial.

Elbarbary NS, Ismail EAR, El-Naggar AR, Hamouda MH, El-Hamamsy M. Pediatr Diabetes. 2017 Jul 26. doi: 10.1111/pedi.12564.

Advertisement

Leave a Comment

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s