Tajemnica witamin – witamina D

Dlaczego powinniśmy suplementować się witaminą D?

Witamina D to nie tylko zapobieganie krzywicy jak myślano do niedawna. Dziś wielu naukowców wie, że znaczenie jej wykracza daleko poza układ kostny. Wykazano już wielkokrotnie, że receptory witaminy D znajdują się w każdej komórce, wiemy także, że końcowym wynikiem metabolizmu witaminy D jest hormon, który wpływa na więcej niż jedną cechę ustroju jednocześnie modyfikując ponad 200 ludzkich genów w wielu tkankach. Logicznym jest więc wniosek, że rekomendowane powszechnie 400 IU / dzień nie będą w stanie sprostać zapotrzebowaniu w naszym organizmie.

Wiemy dziś także, że ponad 90% ludzi ma niedobory witaminy D. Liczne badania potwierdzają powszechną wręcz potrzebę zwiększenia dawki dziennej podając, że bezpieczna ilość to 10.000 IU, co zresztą zostało już potwierdzone oficjalnie przez Amerykański Instytut Medycyny.

Dr. Gerland, amerykański epidemiolog zajmujący się witaminą D, w oparciu o wieloletnie badania, które przeprowadził, stwirdził bardzo dobitnie, że gdybyśmy mieli właściwy poziom witaminy D w organizmie, zachorowalność na wiele chorób, wliczając stwardnienie rozsiane, nowotwory piersi, nerek, jelita grubego czy jajników, zmniejszylaby się o 50%! Witamina D wspomaga proces produkcji zespołów białkowych, które wykazują silne właściwości wirusobójcze i bakteriobójcze oraz bardzo skutecznie uaktywnia i wspomaga działanie układu odpornościowego. Dzieje się tak jednakże tylko wtedy, gdy mamy jej w organizmie odpowiednio dużo. Minimalna dawka nie jest zgodnie ustalona przez naukowców, wacha się jednak w granicach 32 – 35ng/mL. Dr. Bruce Holis podaje, że poziom witaminy D, który pozwala na optymalną przyswajalność wapnia w jelitach to 34ng/mL, natomiast w przypadku działania, które ma zmieszyć ryzyko zachorowań na nowotwory piersi poziom ten powinien wynosić 52ng/mL. Inne źródła podają, że zalecany poziom to 50-70ng/mL. Przy czym należy dodać, że konieczne jest zarzywanie witaminy K2- MK7 razem z D3 (cholekalcyferol) oraz zalecane jest badanie serum 25(OH)D jako wskażnika poziomu tejże witaminy w naszym organizmie, który nie powinien być wyższy niż 100-150ng/mL.

Zgodnie, z wieloma źródłami, suplementacja witaminą D3 połączona z witaminą A (retinol) oraz witaminą K2 jest bardzo korzystna w przypadku zapobiegania oraz wspomagania leczenia arteriosklerozy. Taka kombinacja suplemantów sprawia także, że nie musimy obawiać się kwestii toksyczności ww witamin. Należy jednak dodać, że odpowiednia suplementacja zawsze powinna odbywać się pod kontrolą specjalisty.

Niedobory witaminy D3 wpływają na powstawanie następujących chorób: alergie, astma, cukrzyca, stwardnienie rozsiane, nowotwory, depresje, choroby serca, łuszczycę, demencje oraz wiele innych. Bardzo ważna jest więc odpowiednia suplementacja; w wielu przypadkach jest to wręcz czynność ratująca życie.

Istnieją dwa główne źródła pozyskiwania witaminy D: światło słoneczne oraz suplementacja. W okresie zimowym można uzupełniać niedobory naświetlaniem lampą UVB; za każdym razem po 3-4 minuty. Na skórze może wytworzyć się nawet do 20.000 IU, jednakże metabolizm w takim przypadku jest bezpieczny pomimo wysokiej dawki ponieważ nasz organizm ma odpowiednie mechanizmy adaptacjyne.

Mówiąc o witaminie D, mamy na myśli dwa jej rodzaje: D2; czyli ergokalcyferol, jest syntetyzowany pod wpływem swiatła słonecznego prze rośliny, głównie grzyby, porosty, mchy, algi i drożdże; oraz D3 czyli cholekalcyferol, syntetyzowany przez człowieka i zwierzęta, przez co jest to forma fizjologicznie bliższa, w związku z czym jej matabolizm jest innny i szybszy niż D2, co skutkuje tym, że D3 uzupałnia nasze ewentualne niedobory lepiej i skuteczniej.

Bardzo ważnym jest fakt, że witamina D jest wchłanialna TYLKO razem z tłuszczami; należy wiec brać ją na przykład z kromką chleba z masłem; czyli zwsze z posiłkiem zawierającym tłuszcze.

Podsumowanie:

  • Powinno się badać poziom witaminy D określając metabolit 25(OH)D
  • Ilość suplementowanej witaminy D powinna być tak dobrana, żeby jej poziom nie był niższy niż 32-35ng/mL z jednoczesnym zastrzeżeniem, ze poziom górny nie powinien przekraczać 100-150ng/mL.
  • Istnieją różne wskazania w przypadku różnych stanów chrobowych i należy w tym względzie skontaktować się ze specjalistą.
  • Witaminę D zawsze bierzemy z posiłkami zawierającymi tłuszcze.
  • Suplementując się witaminą D powinniśmy także brać witaminę K2-MK7 (przynajmniej 100 micro gramów dziennie).
  • Zgodnie z zaleceniam spcjalistów można przyjąć, ze dzienna dawka witaminy D3 to 10.000 IU; większe dawki należy konsultować ze specjalistą.
  • Mleko zawiera małe ilości witaminy D; podaje się, że tylko okolo 10% i to o ile jest to tzw. „najlepsza możliwie forma”.
  • Naświtlając się promieniami swiatła słonecznego lub lampą UVB pamietamy, że robimy to przez okres 3-4 minut! Nie opalamy się !
Advertisement

1 Comment

Leave a Comment

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s